Aktualności

Spotkanie Częstochowskiego Klubu Frondy

15
11'12

Rafał Ziemkiewicz - (ur. 13 września 1964 roku w Piasecznie), polski dziennikarz, publicysta, komentator polityczny i ekonomiczny oraz pisarz science-fiction, laureat nagrody im. Janusza A. Zajdla za powieści Pieprzony los kataryniarza (1995) i Walc stulecia (1998) oraz za opowiadanie Śpiąca królewna (1996). Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim.

Karierę publicysty zaczynał jako felietonista tygodnika "Najwyższy CZAS!". Pracował też jako dziennikarz i publicysta m.in. w radiu Wawa i PR IV. W 1995 został stypendystą National Forum Foundation. Pracował w krajowym biurze kongresowym amerykańskiej Partii Republikańskiej i wydziale prasowym jej stanowych struktur w Seattle.

Aktualnie jego felietony publikują "Rzeczpospolita", "Gazeta Polska" (która przedrukowuje jego felietony z PR 1) i "Niezależna Gazeta Polska" oraz portal Interia.pl (od 2005, z kilkumiesięczną przerwą na przełomie 2007/2008). W latach 2008-2011 prowadził w TVP Info cotygodniowy program "Antysalon Ziemkiewicza" (niedziela, godz. 10:00), a także "Poranek Info". W stacji TVP Historia był gospodarzem kilku cyklicznych audycji: "Kontrowersje" (jego gościem był często prof. Paweł Wieczorkiewicz) i od jesieni 2008 "Pojedynek" (wspólnie ze Sławomirem Sierakowskim). W radiowej Jedynce prowadził co tydzień audycję "Rozmowy w Jedynce". Od 2011 prowadzi w TVP Info wywiady we wtorkowym paśmie wieczornym "Info Dziennik - Gość" oraz publikuje w tygodniku "Uważam Rze".

Myśli nowoczesnego endeka

Dlaczego endecja? Bo endecją obecnie się straszy. Mało, kto wie, co ten skrót oznacza i co się za nim w istocie kryje. Rafał A. Ziemkiewicz rozprawia się z obiegowymi „prawdami” i dowodzi, że Polska owszem, dla Polaków – ale wszystkich. Odwołując się do endeckiej szkoły myślenia, odrzuca ideały, które do naszych czasów już nie przystają. Piętnuje te, których trzeba się wstydzić i wreszcie na powrót przywołuje wartości, których teraz zwyczajnie potrzebujemy.
Można się zafascynować wizją kreśloną przez Ziemkiewicza. Można z nią polemizować lub zwyczajnie odrzucić. Warto jednak ją poznać, choćby dla punktu odniesienia do własnych poglądów, dla określenia własnego miejsca w kraju. O tym poradniku nowoczesnego Polaka, będzie się w kraje mówiło.